محققان موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، اولین الیاف حاوی قابلیت های دیجیتالی را ساخته اند؛ این الیاف پس از دوخته شدن به صورت یک پیراهن، قادر هستند تا فعالیت فرد را احساس، ذخیره، تجزیه و تحلیل و استنباط کنند.

آنها می گویند: الیاف دیجیتال این امکان را برای پارچه ها فراهم می کنند تا زمینه الگوهای پنهان را در بدن انسان کشف کنند؛ اطلاعاتی که می توان از آنها برای نظارت بر عملکرد فیزیکی بدن، استنباط پزشکی و تشخیص زودهنگام بیماری ها استفاده کرد.

این الیاف بسیار نازک و انعطاف پذیر هستند و می توان آنها را از داخل یک سوزن رد کرد، به صورت پارچه به هم دوخت و لباس حاصله را حداقل ۱۰ بار شست، بدون اینکه به ساختار آن آسیبی وارد شود.

محققان پس از اینکه این الیاف را به قسمت زیر بغل یک پیراهن دوختند، از آنها برای جمع آوری ۲۷۰ دقیقه داده های سطحی بدن شخصی که پیراهن را به تن کرده بود استفاده کردند؛ سپس نحوه انطباق این داده ها با فعالیت های مختلف بدن را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. الیاف تولید شده با استفاده از این داده ها، قادر بودند فعالیت های بدنی شخصی که آن پیراهن را به تن کرده بود با دقت ۹۶% تعیین کنند.این الیاف با این توان تحلیلی روزی قادر خواهند بود، بلافاصله افراد را نسبت به تغییرات به وجود آمده در سلامتی شان، مانند کاهش تنفس یا ضربان نامنظم قلب آگاه کرده و یا داده های مربوط به فعالیت عضله ها یا ضربان قلب را در حین تمرین به ورزشکاران ارائه دهند. این الیاف توسط یک دستگاه کوچک خارجی کنترل می شوند؛ بنابراین مرحله بعدی طراحی یک تراشه جدید میکرو کنترل کننده است که می تواند به درون خود الیاف متصل شود.

Author

مدیروبسایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *