لیست مقالات

درباره الیاف کنف چه میدانید

یکی از دلایلی که الیاف کنف مورد توجه قرار گرفته است، به دلیل طول آن است. الیاف اولیه ساقه  در پوست درخت، ۵ تا ۴۰ میلیمتر طول دارند و در دسته های الیافی که می توانند ۱ تا ۵ متر طول داشته باشند، ترکیب می شوند (الیاف ثانویه ساقه، حدود ۲ میلیمتر طول دارند). الیاف هسته چوبی، کوتاه اند و طول آنها حدود ۵۵/۰ میلیمتر است، همچنین مانند الیاف چوب سخت با لیگنین قابل توجهی به یکدیگر چسبانده شده اند.
الیاف هسته ای به طور کلی برای کاربردهای کاغذی با درجه بالا، بسیار کوتاه هستند (طول ۳ میلیمتر ایده آل در نظر گرفته می شود) و در آنها بیش از حد لیگنین نیز وجود دارد. از الیاف  ساقه ای بلند برای تهیه کاغذ تقریبا به مدت ۲ هزار سال و از الیاف هسته چوبی به ندرت استفاده شده است.
از دیگر خصوصیات مطلوب الیاف کنف، مقاومت و دوام آن (مقاومت ویژه در برابر پوسیدگی) است که در گذشته برای طناب، تور، بادبان، پارچه، عایق بندی و درزگیری مفید بودند. در دوران حمل و نقل از طریق کشتیرانی، کنف به عنوان بهترین بوم استفاده می شد و در واقع این کلمه از Cannabis به معنای شاهدانه گرفته شده است.
الیاف کنف در دسته هایی به بلندی ساقه ها موجود هستند که به راحتی می توانند با دست یا دستگاه از سطح چوبی کنده شوند. ساقه تازه شامل یک استوانه توخالی از آوند چوبی به ضخامت ۱ تا ۵ میلیمتر است که توسط کامبیون (لایه ی زاینده ی چوب و آبکش) ۱۰ تا۵۰ میکرومتری، کورتکس ۱۰۰ تا ۳۰۰ میکرومتری، پوست بیرونی ۲۰ تا۱۰۰ میکرومتری و کوتیکول ۲ تا ۵ میکرونی پوشانده شده است. پیت (مغزه)، فضای خالی در ساقه های خشک است.

Author

مدیروبسایت

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *