نخ پلی‌ استر رقیب جدی برای آکریلیک می‌شود

سعید حقیقی، فعال و کارشناس صنعت نساجی پس از بازدید از نمایشگاه ITM 2024 استانبول، در خصوص آخرین ماشین آلات و نوآوری های به نمایشگاه گذاشته شده در این نمایشگاه مصاحبه‌ای با خبرنگار پایگاه خبری آریا دوک داشت که در ادامه می‌خوانید.

سعید حقیقی با تاکید بر اینکه ITM 2024 امسال با قدرت برگزار شد، گفت:« شرکت کننده‌های زیادی از ماشین سازان از اقصا نقاط دنیا در نمایشگاه ITM 2024 استانبول حضور داشتند. اما متاسفانه رکود بزرگی که در دنیا حاکم است، گریبان همه تولیدکنندگان ماشین آلات را گرفته و تقریبا می‌شود گفت نمایشگاه بیشتر بازدیدکننده داشت تا خریدار! نسبتا شرایط در کشور ما بهتر از بقیه کشورها است.»

به گفته حقیقی در آینده نزدیک تغییر و تحولات بزرگی در شرکتهای تولیدکننده ماشین آلات رخ خواهد داد. بعضی ممکن است تولید را متوقف کنند، بعضی ممکن است فروخته شوند و جابه جایی هایی صورت خواهد گرفت و شاید شش ماه زمان نیاز دارد تا کاملا  همه چیز مشخص شود.. یک عده قوی‌تر و محصولات بیشتر انحصاری خواهد شد. ولی آنچه که مهم است تکنولوژی کار خودش را انجام می‌دهد و ما شاهد رشد تکنولوژی هستیم. پیشرفت شرکت‌های ترک امسال با 5،6 سال پیش بسیار فرق می‌کنند. ماشین‌های جدیدتری را به نمایش گذاشتند و در اغلب ماشین آلات تولیدی صنعت نساجی با قدرت به سمت جلو می‌روند.

این فعال حوزه ماشین آلات نساجی در ادامه افزود:« خریداران ایرانی که امسال حضور داشتند در نمایشگاه بیشتر خریدار ماشین‌های پنبه‌ای بودند، و برای ریسندگی الیاف بلند خریداری در بازار نبود. در حوزه ماشین‌های ذوب ریسی هم آنچه که من مطلع شدم در ترکیه تقریبا تولید  BCF در حال کنار گذاشته شدن هست. نخ‌های پلی پروپیلن حذف می‌شود و جای خود را به نخ‌های پلی استر می‌دهد. پلی استر با قدرت بیشتری در حوزه فرش ماشینی وارد میدان می‌شود و به زودی یک رقیب جدی برای آکریلیک خواهد بود. اما اکرلیک از صحنه تولید در ایران به راحتی حذف نخواهد شد. چون خریدار خودش و تولید خودش را دارد. علی رغم نقاط ضعف و قوتی که هر دو دارند به صورت موازی هم پلی استر و هم اکریلیک در ایران به راه خودش ادامه خواهند داد.»

پست های مرتبط