درجه‌بندی الیاف پنبه
حسن نیلفروش‌زاده با اشاره به افزایش عمر ماشین‌آلات صنعت نساجی‌ گفت: در صنعت نساجی خصوصا در بخش بافت، به جهت آنکه عمر ماشین‌آلات بالا رفته، بهره‌وری هم به همان نسبت کمتر شده است. در این صنعت و در یک کارخانه‌ ریسندگی و بافندگی ملاک بهره‌وری، تعداد ماشین‌آلات نیست، بلکه تکنولوژی روز دنیا ملاک است.

وی افزود: در حال حاضر عمر ماشین‌آلاتی که در مجموعه‌های نساجی کشور از آن استفاده می‌شود، حدود ۲۵ سال یا بیشتر است.

نیلفروش‌زاده ادامه داد: سرعت ماشین‌آلات مدرن در حوزه‌ بافت تار و پودی اگر بر حسب دور در دقیقه محاسبه شود ۷۵۰ دور در دقیقه است، در صورتی که ماشین‌آلات موجود در کشور ۳۰۰ تا ۳۵۰ دور در دقیقه است که این موضوع تاثیر بسزایی در بازدهی تولید می‌گذارد.
به گزارش سایت نساجی امروز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، به گفته عضو هیات‌مدیره انجمن صنایع نساجی ایران وقتی سن ماشین‌آلات مورد نیاز صنعت بالا می‌رود وابستگی فنی قطعات بیشتر می‌شود و بازدهی تولید و بهره‌وری ماشین‌آلات پایین می‌آید.
وی افزود: در کشور ترکیه قوانینی وجود دارد که تولیدکننده را تشویق می‌کند تا ماشین‌آلات تولیدشان را در دوره‌های کوتاه‌مدت تعویض کنند.

نیلفروش‌زاده گفت: به عنوان نمونه تولیدکنندگان صنعت نساجی در کشور‌های دیگر اگر ۶ سال مالیات ارزش‌افزوده را اندوخته کنند به شرطی که در پایان ۶ سال تبدیل به تجهیزات جدید کنند از پرداخت مالیات معاف می‌شوند، همین موضوع سبب می‌شود تا ماشین‌آلات دست دوم را به ایران بفروشند که عمده‌ آن هم ۱۵ تا ۲۰ سال عمر دارند.

پست های مرتبط